Tekst zaczerpnięty ze strony: "www.parafia.rodaki.pl"
Poniedziałki, środy i piątki 15:30 - 16:30.
Z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych.
Rodaki ul. Krótka 2
32-310 Klucze
W niedziele: 8.30, 11.00, 16.00
W dni powszednie (z wyjątkiem czwartku):
18.00 (czas letni)
17.00 (czas zimowy)
30 min. przed każdą Mszą Świętą.
Historia Parafii
Parafia NMP Częstochowskiej i św. Marka Ewangelisty w Rodakach została erygowana 2 sierpnia 1958 r. Jednak dekret informujący o tym wydarzeniu został odczytany 24 sierpnia. I to właśnie tę datę wierni przyjmują za moment powstania wspólnoty.
Nowa świątynia
Pierwszą świątynią w Rodakach był zabytkowy kościół modrzewiowy św. Marka Ewangelisty zbudowany tu w 1601 r. W latach 1972-82 wzniesiono nową, murowaną świątynię. Poświęcona została w 1986 r. przez bp Mieczysława Jaworskiego. Projektantem nowego kościoła był prof. Witold Cęckiewicz (ten sam, który zaprojektował Bazylikę Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach). Kościół ozdobiły rzeźby prof. Wincentego Kućmy i witraże prof. Makarewicza. Rodaki mają szczęście do ciekawych konstrukcji. Zachowany do naszych czasów drewniany kościół to majstersztyk sztuki ciesielskiej, zaś nowa murowana świątynia również zachwyca kształtem - jest bowiem zbudowana w kształcie dzwonu położonego na ziemi. Najlepiej widać to od wschodniej strony. Ale to nie koniec architektonicznych nowinek. Jak żaden kościół w diecezji, ten w Rodakach jest przeszklony - tzn. fronton i ściana prezbiterium stanowi konstrukcję stalowo-szklaną. Nowy kościół zlokalizowano u zbiegu dróg rodacko-ryczówkowskiej i olkusko-zawierciańskiej. Ten układ dróg rzutował także na układ kościoła, który wznosi się przy ścianie frontowej na wysokość 20m aby w części prezbiterium zejść na 8m wysokości. Długość kościoła - 36m, szerokość jest zmienna i wynosi odpowiednio 24m przy froncie i 12 przy ścianie ołtarzowej.
W latach 2013 - 2015 przeprowadzony został gruntowny remont plebanii, w tym wymiana dachu, rekonstrukcja I piętra i ocieplenie.
Proboszczowie:
Przez pierwsze 20 lat w parafii pracował ks. Jan Brożek, zaś od 1 stycznia 1978r. proboszczem parafii był ks. Stefan Walusiński. Następnym proboszczem parafii od 1 lipca 2012 do czerwca 2019r. był ks. Jarosław Kwiecień.
Od czerwca 2019r. do 30 Czerwca 2024 posługę proboszcza pełnił ks. Krzysztof Majcherczyk.
Obecnie proboszczem jest ks. Dariusz Grojec.
Drewniana perła Jury.
Niewielka parafia w Rodakach obok efektownego architektonicznie kościoła parafialnego może pochwalić się jeszcze jedną świątynią - drewnianą.
Drewniany kościółek w formie do dziś istniejącej został zbudowany ok. 1601r., lecz należy przypuszczać, na podstawie analizy architektonicznej, że część ołtarzowa jest starsza. Całość ma 14m długości, szerokość prezbiterium wynosi 5,5m. Od północy znajduje się zakrystia i otwarte soboty - czyli zadaszenia.
Nie na darmo kościółek w Rodakach nazywany jest "Drewnianą Perłą Jury". Budowla została w 2001r. wpisana na listę zabytkowych obiektów drewnianych i włączona do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Datą szczególną w historii kościółka jest marzec 1928 r. kiedy to w wyniku zaprószenia ognia przez bawiące się dzieci we wsi wybuchł wielki pożar. Spłonęły wszystkie drewniane, kryte słomą chaty. Ocalenie z pożogi drewnianej świątyni uznano za cudowne wydarzenie. Kościółek znajduje się około 800 metrów od świątyni parafialnej (od wejścia na prawo).