Tekst zaczerpnięty ze strony: "www.parafia.rodaki.pl"

Parafia

Parafia pw. NMP Częstochowskiej w Rodakach ustanowiona została 2 sierpnia 1958 r. przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Brożek.

Do czasu wybudowania obecnej świątyni miejscem sprawowania kultu był drewniany kościół pw. św. Marka wybudowany ok. 1601 r.

Ta jednonawowa budowla z umieszczoną od północy zakrystią i "sobotami" służącymi jako podcienia, przykryta jest gontem i zwieńczona barokową wieżyczką. Obok znajduje się drewniana dzwonnica z przełomu XVIII i XIX w.

W latach 1972-1982 wzniesiona została murowana świątynia, która uroczyście została poświęcona (konsekrowana) 31 sierpnia 1986 r. przez biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mieczysława Jaworskiego.

W kościele filialnym pw. św. Marka na uwagę zasługuje m.in. manierystyczny ołtarz z obrazem patrona kościoła oraz barokowe epitafium Krzysztofa Zawalskiego z obrazem Ukrzyżowania.

Parafii